Czy hodowla zwierząt jest ekologiczna?

Ostatnio coraz więcej osób zadaje mi pytanie. Czy hodowla zwierząt jest ekologiczna?

Hodowla zwierząt na większą skale nie jest ekologiczna. Wszyscy o tym wiemy. Przykładem są miedzy innymi wielkie fermy drobiu lub obory , które generują ogromne zużycie prądu i wody oraz wytwarzają duże ilości gazów cieplarnianych. Wszystko to stwarza olbrzymie koszty i straty środowiskowe.

Hodowla zwierząt na skalę, którą promujemy jest optymalna i nie zagraża środowisku. Jasne jest, że wszytko zależy od pochodzenia zwierząt i warunków ich utrzymania. Zwierzęta wyrwane z naturalnego środowiska, czyli z odłowu są pozbawione swojego naturalnego środowiska. Dlatego tak trudno jest je przyzwyczaić do sztucznie wytworzonego. otoczenia.

Odłów zwierząt z naturalnego środowiska jest jak najbardziej nie ekologiczny i nie popieramy tego procederu. Samo już zakupienie pupila z odłowu wpływa na popieranie tej praktyki. Istnieje jednak pewne przyzwolenie na odłów zwierząt do hodowli, w momencie gdy chcemy zwiększyć ilość osobników spowodowanego brakiem przyrostu naturalnego lub nadmiernego wymierania. Dla gatunków które są zagrożone wyginięciem, jest to niesamowita szansa na odbudowę gatunku.

Gady pochodzące z hodowli, są przystosowane do życia w zbiornikach zamkniętych, mają one pewne nawyki żywieniowe które ciężko zmienić. Gady z odłowu są często zarobaczone i ciężko pozbyć się pasożytów.

Ekologicznym zachowaniem jest ochrona i obrona zwierząt przed wyginięciem, w taki sposób żeby zachowanie ludzkie nie ingerowało w ich naturalne środowisko. Dlatego tak ważne jest uświadamianie i edukacja innych o tym jakim ryzykiem objęte jest pozyskiwanie zwierząt z odłowu.

Każda hodowla powinna spełniać pewne standardy, są one po to by zwiększyć dobrobyt zwierząt, nauczać o warunkach utrzymania i obchodzenia się z nimi. Utrzymanie zwierząt w terrariach to przede wszystkim uczenie empatii do świata zwierzęcego. Zajęcia szkolne wśród dzieci to podstawa by przyszłe pokolenie nabyły wrażliwości i stały się wzorowymi opiekunami swoich pupili.

Polski Związek Na Rzecz Zwierząt Egzotycznych proponuje właśnie takie metody edukacji i rozpowszechniania wiedzy o zwierzętach co wpływa pozytywnie na ogólny stan wiedzy i umiejętności naszych słuchaczy.

by Marcin Milewicz