Kameleon jemeński
Podczas karmienia kameleon wyrzuca język, pokryty lepką substancją do której przyklejają się owady. Gad jest mistrzem kamuflażu, zmienia barwę upodabniając się do otoczenia. Może przyjąć każdy kolor od czarnego po czerwony, dlatego czasami trudno jest dostrzec go w terrarium. Kameleon jest zwierzęciem stosunkowo łatwym w hodowli pomijając aspekty techniczne tj. wyposażenie terrarium niezbędne do utrzymania. Zapewnienie dobrze wentylowanego terrarium, urozmaiconej diety i odpowiedniej temperatury jest najważniejszą rolą hodowcy. Gad ten wymaga terrarium o ułożeniu pionowym z dużą ilości gałęzi i roślin. Niektórzy twierdzą, że przy wyborze pierwszej jaszczurki nie powinno się wybierać kameleona ze względu na jego niską tolerancję na wahania temperatury i wilgotności. Może to sprawić trudność początkującemu hodowcy, jednak jest to problem do przezwyciężenia. Z pewnością wybierając tą jaszczurkę nie będziecie zawiedzeni nudą w terrarium. Jaszczurka aktywna tylko w dzień w nocy śpi na gałęziach w terrarium. Dieta składa się przed wszystkim z owadów (świerszcze, niektóre gatunki karaczanów, szarańcze, sporadycznie drewnojady i mączniki) czasami, lecz rzadko jedzą też owoce. Większość kameleonów pije wodę tylko z wodospadu – czyli wodę płynącą, bardzo rzadko z miseczki. Najczęściej samice łatwiej jest oswoić niż samce, lecz i tak wszystko zależy od wieku zwierzaka i predyspozycji osobniczych. Samce żyją około 8 lat a samice dużo krócej ze względu na obciążenie organizmu jakim jest składnia jaj nawet bez kontaktu z samce, które oczywiście będą niezapłodnione. Temperatura optymalna. Wilgotność optymalna to 85%, możemy ją zapewnić spryskując terrarium 2-3 razy dziennie. Jaszczurki te są bardzo terytorialne, przyzwyczajają się bardzo do swojego terrarium, optymalne wymiary dla dorosłej pary to: 60x60x120. Temperatura wysoka bo aż 30-36 C w punkcie ciepła. Temperatura może spadać do 20C w najzimniejszym miejscu. Wilgotność okresami dochodząca do 100%.
wymiary terrarium , temperatura.
Gekon orzęsiony
Gekon wziął swoją nazwę od wyrostków skórnych które występują na powierzchni ciała. Spodnie części palców, oraz końcówka ogona wyłożone są lamelami, które zbudowane są z milionów szczecinek pozwalających przywieranie i wspinania się po gładkich powierzchni np. szkło. Jest to mała jaszczurka która łatwo się oswaja. Gekon jest aktywny raczej tylko nocą, za dania nie będzie zbyt towarzyski. Do obserwacji nocnej wykorzystujemy żarówki emitujące światło księżyca lub promienniki podczerwieni. Gekon występuje w różnych odmianach barwnych wiec można spotkać gekony z niesamowitymi kolorami czy wzorami na ciele. Bardzo łatwe w hodowli, mają małe wymagania, żyją około 8 lat. Gekon w dotyku bardzo przyjemny, trzeba jednak uważać na ogon który po odpadnięciu nie odrasta na nowo. Występuje wiele komercyjnych karm dla tych gekonów do kupienia w każdym sklepie terrarystycznym. Zbiornik dla jednego osobnika to optymalnie 35x40x50. Dla pary 40x40x60. Wilgotność 60-85%. Temperatura optymalna to 22-26C.
Gekon lamparci
Najprostszy w hodowli gekon, bardzo często spotykany w hodowlach. Gekony wstępują w wielu odmianach barwnych. Bardzo mało wymagający, jeśli chodzi o warunki utrzymania. Swoją nazwę zawdzięcza cętką które posiada na ciele. Gruby ogon który jest odrzucany w momencie zagrożenia np. chwycenie przez hodowce. W miejscu ogona który odpadł po jakimś czasie odrasta nowy. Tryb życia dzienny, bardzo ruchliwy wiec ciekawy do obserwacji. Może żyć nawet 20lat! Grupa gekonów w terrarium na pewno zachęci do obserwacji tych stworzeń. Łatwe w hodowli, mają bardzo małe wymagania, podobnie jak gekon orzęsiony. Oswajanie to proces prosty i przyjemy. Nie wspinają się po szkle. Zjada wszystko co się rusza, czasami również papki z owoców. Aktywny w dzień, jest czym nacieszyć oko. Optymalne wymiary terrarium to 60x50x40 dla pary. Najlepiej trzymać harem 2+1, czyli 2 samice/1 samca. Odpowiednia wilgotność to ok 55%, temperatura 27-32C. Gekon toleruje przejściowe obniżenie temperatury do 18C.
Agama brodata
Również bardzo często spotykana w amatorskich hodowlach. Występuje wiele odmian barwnych i mutacji genetycznych które czynią te jaszczurki bardzo atrakcyjnymi. Chcąc odstraszyć napastnika nie tylko nadyma podgardle, ale unosi się na łapach, często otwiera pysk. Wszystko to ma sprawiać wrażenie że jest większa niż w rzeczywistości. Cała skóra pokryta szorstkimi łuskami, które nadają jej niesamowicie majestatyczny wygląd. Bardzo łatwo ją oswoić, najlepiej od małego powoli przyzwyczajać do człowieka poprzez karmienie z ręki. Agamy są na pewno bardziej wymagające od gekonów opisanych wyżej. Jest to jaszczurka dość duża dorastająca do 45-55cm z czego połowę ciała stanowi ogon. Ważnym aspektem jest odpowiedniej wielkości terrarium i urozmaicana dieta. Agamy żyją około od 11 do 15 lat. Bardzo wdzięczne i mądre stworzenia szybko się uczą, przyzwyczajają się do właściciela. Agamy lubią wysoką temperaturę, piasek w terrarium i duże ilości żywej karkówki. Zwierze dość wymagające w porównaniu z gekonami. Zaleca się trzymanie kilku osobników razem. Samce mogą walczyć o terytorium. Jednej samicy nie powinno się trzymać z samcem ponieważ będzie on nadmiernie interesował się samicą. Wymiary terrarium dla pary to 120x60x50 . Odpowiednia wilgotność to 60% i temperatura wahająca się od 23 do nawet 40 C pod promiennikiem. Paza żarówką grzewczą potrzebujemy jednak jeszcze lampy UVB która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego zdrowia agamki. Rzadko spotyka się osobniki agresywne, najczęściej jedzą z ręki, szybko uczą się że ręka karmi i same do niej lgną. Piękne i majestatycznie zdecydowanie polecam.
Gekon płaczący (Lepidodactylus lugubris)
Jedne z najmniejszych gekonów jakie możemy obserwować w terrarium. Posiadają lamlie jak gekony orzęsione, czyli są zdolne do chodzenia po szkle. Gekon ma ok. 9cm z ogonem. Wymagania hodowlane mają małe, z jednego osobnika możemy uzyskać wiele gekonów ponieważ rozmnażają się partenogenetycznie co znaczy iż samica zachodzi w ciążę bez kontaktu z samcem co jest ewenementem przyrody. Samce z tego gatunku są bardzo rzadko spotykane. Najlepiej trzymać kilka osobników. Wymaga najmniejszego terrarium ze wszystkich wymienionych gadów nawet dla całej grupy. Dla pary to ok. 30x30x30 z dużą ilością kryjówek, roślin i gałązek. Jeśli chodzi o pokarm to karmimy raczej małymi owadami np. muszkami owocówki, wylęgiem świerszcza lub papkami zrobionym z owoców, co niesamowicie im smakuje. Gekon jest koloru szaro-jasny lub kremowy. Gekon ma jednak pewną wadę nadaje się raczej tylko do oglądania przez szybę, nie lubi kontaktu z ludźmi, boi się ucieka, z uwagi iż jest bardzo szybki i skacze na duże odległości nie jest idealną jaszczurką do brania na ręce. Temperatura optymalna otoczenia to Większość osobników da się oswoić, jedzą z ręki. Ogrzewanie jedną małą zarówką powinno w zupełności wystarczyć by utrzymać temperaturę 25C-30C.
Gekon murowy (Tarentola mauritanica)
Inaczej znany gekonem mauretańskim. Przyjmuje różne ubarwienie w zależności od czynników środowiska zewnętrznego. Jednak najczęściej przybierającym umaszczeniem jest szary. Gekony żyją około 7 lat, i mierzą maksymalnie ok 17 cm. Dobrze sprawdza się utrzymanie haremowe czyli 1 samiec i minimalnie 2 samice. Gekony preferują skaliste terraria mocno obrośnięte roślinnością z dużą ilością kryjówek. Dla haremu idealna wielkość terrarium to 50 x 40 x 70, z czego najistotniejsza jest wysokość. Gekony wymagają zamontowania w terrarium żarówki grzewczej a optymalna temperatura to 25 stopni, tolerują spadki temperatury w nocy. Wilgotność ok 60% co możemy uzyskać przy regularnym zraszaniu terrarium. Gekony żywią się małymi bezkręgowcami, tj. świerszcze, ćmy, muchy, pająki. Nie zaleca się oswajania tych gekonów, ponieważ bardzo szybko się stresują i może dojść do odrzucenia ogona. Gekon jest bardzo łatwy w hodowli. Chodź zaleca się stosowanie zimowania to rozmnażają się nawet bez jego przejścia. Odpowiednie podłoże u gekona to torf kokosowy.
Gekon ulikowskiego (Gekko badenii)
Gekon o bardzo ciekawym ubarwieniu, jasnożółty do ciemnozielonego koloru, czasami zaobserwować możemy nieregularne pasy. Rosną do ok 20 cm, samce dużo masywniejsze od samic. Gekon niezwykle odporny na obniżoną wilgotność temperaturę w terrarium. Jest on dość nieśmiały, bardzo szybki, chodzi po szkle. U mnie w terrarium uwielbiały wylegiwać się pod żarówką i siedzieć na konarach gdzie lekko zmieniały swoje ubarwienie. Dla lepszego samopoczucia zaleca się użycie roślin do wystroju. Gekony trzymać można w grupach, pamiętać należy że są one dość porywcze względem siebie i nie powinno łączyć się więcej niż 3 osobników. Prawidłowe parametry wilgotności to 70 procent i temperatura 25C otoczenia i pod promiennikiem do 30C co możemy zapewnić zaostrzając się w 1 żarówkę grzewczą . Terrarium o wymiarach minimalnych 60x60x40, orientacja nie jest tu zbytnio istotna. Jaszczurka żywi się bezkręgowcami ale nie pogardzi też papkami z owoców. Jak dla wszystkich poprzednich dobrze jest używać witaminy i wapna które dostępne są w sklepach terrarystycznych. Aktywny raczej w nocy, w dzień siedzi w kryjówkach, czasami wychodzi by wygrzać się pod żarówką.
Legwan zielony
Jest to duża jaszczurka, dorasta do 1,5m nazywana nazywana smokiem. Często spotykane zwierzę w domowych hodowlach. Pośrodku ciała biegnie grzebień skóry który nazywana jest grzebieniem smoczym. Nie jest polecana na pierwszą jaszczurkę przez większość hodowców ze względu na duże rozumiany co za tym idzie zajmowania dużej przestrzeni, pieniędzy i czasu poświęconego na opiekę legwana. Pomimo tych wad warto się nad nią zastanowić ponieważ jest niesamowicie piękna. Dokładny opis jaszczurki znajduje się w poprzednim poście. Piękna, duża jaszczurka polecam jednak zapoznać się dokładniej z tym gatunkiem.
Zapraszam do zapoznania się: https://jaszczurki.zwierzomania.edu.pl/legwan-zielony-iguana-iguana/.
Optymalne wymierny terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 120x100x200. Dla osobnika ok 50cm można zastosować odpowiednio mniejszy zbiornik o wymiarach 100x100x120. Temperatura 25-29°C w terrarium i na wyspie ciepła 34-38°C. Wilgotność ok. 70-90%.
Dziękuje za uwagę 😉 zapraszam do kontaktu.
tekst i zdjęcia By Marcin Milewicz