Informacja ogólne
Duża jaszczurka, dorasta do 1,5m nazywana potocznie smokiem. Jest najczęściej koloru zielonego, lecz często spotkamy się z zmianą ubarwienia, pod wpływem nieprawidłowych warunków lub czynnika stresogennego. Gad spotykany często w naszych terrariach. Na grzbiecie ciała od głowy aż po sam ogon biegnie grzebień łusek , nazywany jest grzebieniem smoczym, który u samców jest bardziej wyraźny. Charakteryzuje się też majestatycznym podgardlem, wykorzystywanym przez samców podczas godów.
Jaszczurka nie nadaję się na pierwsze zwierzątko, poleciłbym ją bardziej średnio zaawansowanym hodowcą.
Oswajanie
Legwany są bardzo mądrymi zwierzętami, wiele osób twierdzi że przywiązują się do właściciela. Bardzo polecam zakup już oswojonych legwanów. Często w sprzedaży spotykamy dzikie osobniki które są agresywne. Jaszczurki takie niestety nie są już w pełni do oswojenia przez każdego właściciela, proces oswajania jest długi i żmudny czasami nie przynosi oczekiwanych efektów. Legwany wcześniej brane na ręce dość szybko nawiązują wieź z nowym właścicielem.
Legwan dożywa nawet 15 lat, o czym powinniśmy pamiętać przy wyborze tej jaszczurki. Legwany osiągają dojrzałość fizyczną i płciową w hodowli od 2 do 2,5 roku. Przyrost roczny to ok 50cm.
Informacja hodowlane
Zwierzęta te prowadzą nadrzewny tryb życia i są aktywne za dnia.
W naturze występują w lasach środkowej i południowej Ameryki. Przy wyborze terrarium, powinniśmy przede wszystkim wybierać zbiornik wysoki w zamontujemy kilka konarów na którym legwan będzie się wylegiwał. Co jest odwzorowaniem ich naturalnych warunków bytowania. Jeśli chodzi o regulowanie cyklu dobowego to używamy do tego żarówek dziennych UVA 12 godzinnym. Na noc możemy zamontować żarówki nocne, emitujące światło księżyca, lecz nie jest to konieczne.
Terrarium
(w następnym poście będzie cały przebieg budowy terrarium dla gada o podobnych wymiarach, zapraszamy).
Terrarium o układzie pionowym. Wystrój terrarium jest sprawą indywidualna, zależy ona od nakładów finansowych, estetyki i nakładu pracy jaki chcemy w niego włożyć. Trzeba pamiętać o tym iż legwan jest zwierzęciem nadrzewnym czyli potrzebuje konarów, pni, gałęzi po których będzie mógł się wspinać. Jaszczurki te rosną dość szybko, musimy się przygotować na przynajmniej jednorazową wymianę zbiornika hodowlanego na większy. Optymalne wymierny terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 120x100x200. Dla osobnika ok 50cm można zastosować odpowiednio mniejszy zbiornik o wymiarach 100x100x120. Ostatnio w modzie są woliery zewnętrzne, w których właściciele trzymają swoje pupile podczas lata. Jest to dobry pomysł, jeśli oczywiście spełnimy wszystkie normy bezpieczeństwa, woliera powinna mieć odpowiednie wymiary, być odpowiednio zabezpieczona, musi być zrobiona tak by legwan mógł się w każdej chwili schować w cieniu kiedy będzie miał taką ochotę.
Zbiornik wody / Basen
Stały dostęp do świeżej wody jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu jaszczurki. Nie można zapomnieć o wymienianiu jej codziennie, szczególnie w okresie letnim. Legwany bardzo lubią wylegiwać się w basenie, co pozwala im naturalnie schłodzić ciało i łatwiej przejść wylinkę. Hodowcy często decydują się na ogrzewanie wody w basenie, przez co zwiększa się wilgotność i poprawia mikroklimat w terrarium.
Oświetlenie
U legwanów stosujemy lampy UVA i UVB. Promieniowanie UVB odpowiada za prawidłowy rozwój kośca i apetyt gadów. Bardzo ważne jest stosowanie lampy UVB ze zmiennym/stałym czasem emisji promieniowania, zależnym od pory roku. Latem stosujemy dzień świetlny trwający 12H, a zimną zmniejszamy czas oświetlenia do 10H. U legwanów stosujemy żarówki Repti Glo z intensywnością emisją promieni 5.0. Jest wiele innych zamienników żarówek UVB. Bardzo ważna jest wymiana takiej żarówki co pół roku. Zaobserwowano pozytywny wpływ zmiany takiego oświetlania na rozmnażanie gadów. Jeśli jednak nie jesteś nastawiony na rozmnażanie tych jaszczurek możesz zachować jednakowy cykl naświetlania przez cały rok. Drugą żarówka która będzie odpowiadała za utrzymanie temperatury w terrarium będzie emiter promieniowanie UVA. Jest to promieniowanie niezbędne do utrzymania prawidłowej aktywności tych zwierząt. Cykl oświetlania taką żarówką trwa również 12 godzin. Ilość żarówek w terrarium musi być odpowiednia do wielkości gada, dzięki czemu gad ma możliwość wygrzewania całej powierzchni ciała.
Ogrzewanie
Ogrzewamy terrarium za pomocą żarówek i innych sprzętów takich jak: kable grzewcze, maty grzewcze, kamienie grzewcze, promienniki. Wile źródeł mówi iż używanie takich źródeł ciepła jak kable czy maty grzewcze może być niekorzystne dla zdrowia gadów. Jeśli decydujemy się jednak na kable i maty dobrze jest każdy z nich podłączyć do termoregulatora który jest niezbędny by utrzymać prawidłową temperaturę i nie przegrzać gada w okresie letnim. Najlepszym sposobem ogrzewania jest połączenia żarówek halogenowych z żarówkami zwykłymi które będą pełniły rolę grzewczą. Przegrzanie jest równie niebezpieczne co wyziębienie legwana. Terrarium powinno mieć przynajmniej dwie strefy cieplne. Strefę cieplejsza i chłodniejsza. Pierwsza z nich jest tworzona przez żarówki które tworzą punkt cieplny w terrarium. Strefy ciepła pozwalają na regulacje temperatury przez jaszczurkę w terrarium. Temperatury jakie powinny być utrzymane w dziale temperatura.
Rośliny
Temat który na pewno pojawi się jeszcze w niejednym poście, legwany to duże zwierzaki które na dodatek są roślinożercami co nie sprzyja ich rozwojowi w naszych terrariach. Bardzo wiele roślin dostępnych komercyjnie w kwiaciarniach czy supermarketach nie nadaje się do umieszczenia w terrarium, ponieważ zawierają lub produkują toksyczne substancje które są w stanie zabić albo wywołać poważny uszczerbek na zdrowiu naszych zwierząt. Oto lista roślin które można sadzić w terrarium w którym jest legwan: trzykrotka, bluszcz,
fikus pumila, bromelia, begonia, oplątwy, frizea lśniąca, większość owoców egzotycznych takich jak np. mango, ananas które możemy wyhodować sami z pestek. Niektóre z powyższych roślin, chodź są odpowiednie do terrarium, nie mogą zostać użyte ze względu na zastosowane do ich hodowli pestycydów które są szkodliwe dla gadów i mogą powodować różnego typu porażenia i zatrucia. Alternatywą dla roślin żywych są rośliny sztuczne które możemy nabyć na giełdach i w sklepach terrarystycznych. Rośliny są nie tylko ważne pod względem estetycznym dla naszego oka, ale i lepszego samopoczucia zwierzaka, co za tym idzie bardziej owocnego chowu.
Podłoże
Jeśli chodzi o podłoże mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zastosować włókno kokosowe, korę, torf. Poza włóknem kokosowym, które jest dość drogie pozostałe opcje są tanie i ogólnodostępne. Można zastosować korę z przydomowych ogródków, która została poddana obróbce cieplnej w piekarniku. Niebezpieczeństwo stanowią nowe podłoża, żwirki, torfy perfumowane które są zjadane przez legwana i mogą doprowadzić do ich zaczopowania.
Wilgotność
Odpowiednia wilgotność dla gada to 70-90%, z czego najwyższa powinna być osiągana w nocy, przez codzienne wieczorne spryskiwanie terrarium. Do kontroli wilgotności najlepiej zainstalować w zbiorniku higrometr. Można również założyć automatyczny system zraszający, który przy spadku wilgotności będzie utrzymywał na stałym poziomie ten parametr.
Temperatura
Optymalna temperatura dla legwanów to 25-29°C w terrarium i na wyspie ciepła 34-38°C. Nocą temperatura powinna spadać do 22-25C.
Żywienie
Żywienie jest bardzo kontrowersyjną kwestia hodowli legwana, w internecie możemy znaleźć wręcz sprzeczne informacja odnoście żywienia. To że jakiś produkt dla ludzi jest nieszkodliwy, nie znaczy że u gadów nie będzie on powodował lekkich lub poważnych patologii. Dieta legwana zielonego jest dietą roślinną. Powinna ona składać się z 80% liści i 20% procent owoców. Oto rośliny które jak najbardziej możemy uznać za wskazane w diecie legwanów; babka lancetowata, konieczna, mniszek lekarski, stokrotka pospolita, bazylia, oregano, majeranek, dynia, cukinia, marchewka, ogórek, roszponka, rukola, rukiew, mięta, melisa, jeżyna, malina, morwa, poziomka, truskawka, arbuz, melon, słonecznik, rzeżucha, sałata rzymska poza tym kwiaty ogrodowe takie jak begonia, dalia, hibiskus, róża, bratki, liście z niektórych drzew takich jak wiśnia czy czereśnia.
Dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona, co jest najważniejszym czynnikiem który warunkuje prawidłowy stan zdrowia naszego pupila. Jest wiele produktów które nie są w pełni przebadane i ich podawanie nie jest uzasadnione. Nie powinniśmy eksperymentować i podawać ich legwanowi; kapusta, brokuł, kalafior, groszek, rzodkiewka, fasola, jabłoń, pietruszka, pokrzywa, ligustr.
Jeśli chodzi o suplementacje to jest ona niezbędna, istnieją różne specjalne preparaty przygotowane pod wymagania legwanów zielonych. Skomplementujemy witaminy, mikroelementy i makroelementy. Do tego najważniejszym dodatkiem do diety będzie wapń, który warunkuje prawidłowy rozwój kośćca.
Bibliografia
https://www.vetopedia.pl/art/zdrowie_psa/trujace-rosliny/nra4v1bf
http://www.legwanzielony.terrarium.pl/hodowla.html
http://www.weterynarz-leszno.eu/index.php?zywienie-legwana-zielonego,152
www.terrarium.com.pl/1811-rosliny-trujace-i-potencjalnie-niebezpieczne-dla-legwana-zielonego/
Wikipedia (PL)
www.terrarium.com.pl/12816-stosunek-wapnia-do-fosforu-w-diecie-legwana-zielonego-iguana-iguana/